Kök hücre tedavisinde etkili yöntem: Yağ dokusundan kök hücre

Kök hücre tedavisinde etkili yöntem: Yağ dokusundan kök hücre

SAĞLIK 31.03.2022 10:53:55 0
Kök hücre tedavisinde etkili yöntem: Yağ dokusundan kök hücre

Gelişen teknolojiyle beraber güvenirliği artan yağ dokusundan kök hücre elde etme işlemini anlatan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi & Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Günümüzde kişinin yağ dokusu kullanılarak, çok daha fazla miktarda kök hücre elde edilebiliyor. Üstelik bu yöntemle hücre alımı ve transfer işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu tedavi, uygulanması kolay ve güvenilir olduğu için de oldukça tercih edilen avantajlı bir yöntemdir” dedi.

BURSA (İGFA)- Yağ dokusundan kök hücre elde etme işlemi, gelişen teknolojinin sunduğu ve tercih edilen bir yöntemdir.

Bu yöntemin uygulanması kolay, güvenilir ve başarılı sonuçlar veren, aynı zamanda kullanımı da her geçen gün artan etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi & Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Geçmiş yıllarda kan veya kemik iliğinden kök hücre elde edilebilirken, günümüzde kişinin yağ dokusu kullanılarak çok daha fazla miktarda kök hücre elde edilebiliyor. Üstelik bu yöntemle hücre alımı ve transfer işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor” açıklamasında bulundu.

Kök hücrenin vücudu oluşturan, diğer hücrelere dönüşebilen ve çoğalabilen nitelikte olduğu için yıpranan ve yaşlanan hücrelerin yerine geçebildiğini ifade eden Op. Dr. Bangin Bekir Candan,
“Erişkin kök hücre her dokuda bulanabilir, bulunduğu dokunun hücrelerine dönüşebilir nitelikte olan da genç, öncül hücrelerdir. Bir doku grubu hasar gördüğünde, kök hücreler bu bölgede
yeniden dokunun oluşumunu sağlamaktadır. Yağ dokusundaki kök hücre sayısı ise kemik iliğinden 500 kat daha fazladır. Kemik iliğinden kök hücre elde etmek çok daha zor bir işlemdir” dedi.
Dr. Candan, “Yağ dokusundan kök hücre elde etme işlemi için vücudun göbek bölgesi veya derialtı herhangi bir bölgesinden yağ dokusu alınıyor. Alınan bu doku, özel işlemlerden geçirildikten sonra ortopedi hekimi tarafından hasarlı-hastalıklı bölgeye naklediliyor” dedi.

"YAĞ DOKUSUNDA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ AVANTAJI BİR TEDAVİ YÖNTEMİDİR"

Yağ dokusundan kök hücre tedavisinin kullanım alanlarının oldukça fazla olduğunu söyleyen Op. Dr. Bangin Bekir Candan, bu tedavinin avantajlarından da şöyle bahsediyor: “Öncelikle kullanılan materyal sentetik veya kimyasal bir ürün olmadığından ve kişinin kendi dokusu olduğundan uyum sorunu yaşanmıyor. Tedavi, doğal iyileşme süreci dışına çıkılmadan ve vücudun iyileşme mekanizmaları değiştirilmeden ilerliyor. Hastalardan lipoaspirasyon (liposuction) yöntemiyle yaklaşık 60-90 cc yağ alınarak yapılan bu işlem, ameliyathane şartlarında yapılıyor. Bu tedavi yöntemi uygulanması kolay ve güvenilir olduğu için de oldukça tercih edilen avantajlı bir yöntemdir.”

Dr. Candan, yağ dokusundan kök hücre tedavisinin seçilmiş vakalarda ve uygun ortopedik hastalarda başarılı sonuçlar veren, dünyada kullanımı her geçen gün artan etkili bir tedavi yöntemi olduğunu kaydetti.

"TEDAVİ ALANLARI ÇOK GENİŞ"

Yağ dokusundan kök hücre alma ve transfer işleminin daha kolay ilerlediğini söyleyen Op. Dr. Bangin Bekir Candan, tedavi alanlarının da oldukça geniş olduğunun altını çizdi. Dr. Candan, “Kök hücre tedavisi; diz eklemi, omuz eklemi, kalça eklemi, ayak bileği kireçlenmesi, kalça ve ayak bileği çürümesi gibi hastalıklarının yanı sıra diyabetik yara tedavisi, kırık sonrası kaynamama-geç kaynama ve menüsküs, bağ yaralanması gibi durumlarda da oldukça etki bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : İGFA

Emniyet Müdür Yardımcısı ölü bulundu

Diyarbakır'da ücretsiz BESYO eğitimi

Hayalet eve ek emlak vergisi geliyor

Vali Zorluoğlu'ndan Diyarbakır basınına tam destek sözü

Başkan olursam ilk Amedspor maçına gideceğim demişti, başkan oldu

Diyarbakır'da 1 milyon kök kenevir bitkisi ele geçirildi

İHD: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da insan hakları ihlalleri artıyor

Eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tutuklandı

Diyarbakır'da engelli çocuklar üzerinden yapılan vurgun meclis gündeminde

Eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu hakkında yakalama kararı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.