Açlık sınırı asgari ücreti aştı

DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından açıklanan verilere göre, Nisan 2024 itibarıyla dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 17.756 lira, yoksulluk sınırı ise 61.418 lira oldu.

EKONOMİ 20.05.2024 15:41:00 0
Açlık sınırı asgari ücreti aştı

Açlık sınırı, bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereken minimum gıda harcamasını ifade ediyor. Buna göre, yetişkin bir erkeğin aylık gıda masrafı 4.914 lira, yetişkin bir kadının 4.732 lira, 15-18 yaş arası bir gencin 4.961 lira ve 4-6 yaş arası bir çocuğun 3.149 lira olarak belirlendi.

Yoksulluk sınırı ise bir ailenin eğitim, sağlık, barınma, ısınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapması gereken toplam harcamaları içeriyor.

Ayrıca, tek başına yaşayan bir kişinin yoksulluk sınırı 28.458 lira olarak tespit edildi. Bu tutar, kişinin sağlıklı beslenme, barınma, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi harcamalarını kapsıyor.

Veriler, TÜİK harcama grupları, 2003 madde fiyatları, İstanbul Halk Ekmek ve zincir market cari ay internet fiyatları ile BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden hesaplandı.


Haber Editörü

admin

xx@xx.com
Anahtar Kelimeler: açlık sınırı asgari ücreti aştı

Emniyet Müdür Yardımcısı ölü bulundu

Diyarbakır'da ücretsiz BESYO eğitimi

Hayalet eve ek emlak vergisi geliyor

Vali Zorluoğlu'ndan Diyarbakır basınına tam destek sözü

Başkan olursam ilk Amedspor maçına gideceğim demişti, başkan oldu

Diyarbakır'da 1 milyon kök kenevir bitkisi ele geçirildi

İHD: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da insan hakları ihlalleri artıyor

Eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tutuklandı

Diyarbakır'da engelli çocuklar üzerinden yapılan vurgun meclis gündeminde

Eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu hakkında yakalama kararı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.